Egyetért-e Ön azzal, hogy az országgyűlési képviselőknek
csak a bizonylattal alátámasztott elszámolható kiadásai után járhat költségtérítés?

Aggyá nyugtát, waze!

Hé, ez itt áfás ár, igaz? Na ide figyelj: az lehet, hogy egész iható volt a kávéd, még az is lehet, hogy ilyen isteni gulyáslevest soha az életben nem ettem – az viszont verd ki a fejedből, hogy a 20% áfát borravalóként itt hagyom neked!

Fogd föl végre: ez a 20% nem a tied, hanem az enyém: ebből javítják az úttestet, hogy ne legyen tengelytörésem; ebből van közvilágítás, hogy hazafelé belém ne állítsák a kést; ebből tartják fenn a rohadt vasutat meg a BKV-t, ami azért olyan kurva drága, mert te pofátlanul lenyúlod az áfát – hát most azonnal aggyá nyugtát, waze!

Cím: aszw-qkac-frímél-pont-stb.

Utolsó kommentek

  • Bővíz László - JUEX: @cybergyerek: "Ha a felére csökkenne az adó, az emberek nem 30-35%-ban fizetnének, mint most, hane... (2013.03.19. 16:04) A blog célja
  • Funi: "Bocsánat a poszthiányért. A blog él, csak pár napig nem voltam netközelben. " Volt ez 2009. 02. ... (2011.02.05. 17:46) Pozitív uszoda és pozitív lekvár
  • chenjinjing888: last top quality examine [url=http://www.replicamallwatch.com/]replica watches[/url] by an Expert:... (2010.12.22. 08:42) Nem tehetjük meg, hogy...
  • chenjinjing888: Polishing: <strong><a href="http://www.replicamallwatch.com/">buy replica watches</... (2010.12.22. 08:19) Pozitív uszoda és pozitív lekvár
  • Utolsó 20

Ami számla, és ami nem az

2009.01.06. 00:41 aszw

A számlától mindenki elvárja, hogy stimmeljen. Azonban fájdalmasan kevesen várják el, hogy amit kapnak, az valóban számla legyen. Persze ha valaki egyszer belátta, hogy a számla az egyedüli biztosíték arra, hogy a kereskedő vagy szolgáltató ne lopja meg, akkor a jövőben oda fog figyelni, hogy amit számla címén a kezébe nyomnak, az vajon micsoda.

A számla az a valami a világmindenségben, amely igazolja, hogy valaki egy bizonyos napon átvett valamennyi pénzt. Ahhoz, hogy ez megvalósuljon, a számla meg kell feleljen bizonyos alaki kellékeknek. Nem olyan soknak: Cavintonon innen átlag alatti IQ-val is fejben tarthatók. Szükséges tehát, hogy a kapott izén szerepeljenek a következők:

  • a számlakibocsátó (cég vagy magánszemély) neve
  •   székhelye
  •   adószáma
  • a szolgáltatás (legalább minimális) megnevezése
  • a számla végösszege
  • a számla dátuma
  • a számla sorszáma

Emellett csaknem mindig szerepel rajta az okirat (mert ez az!) megnvezése: SZÁMLA vagy NYUGTA.

Figyelem! Ha a név nem végződik olyasmire, hogy "... Kft." vagy "... Bt.", vagy legalábbis "... Lajosné e.v.", hanem az áll a papíron, gyönyörű dizájnnal, hogy "Nagymami Kifőzdéje" - akkor a kapott papír nagy valószínűséggel nem számla.

A számla azért bizonyít bármit is, mert van neki másodpéldánya. Vagy eleve úgy készül: ilyen pl. a vécésnéni által adott, kézzel írt nyugta, ill. a közértben a pénztárgép által kiköpött szalag (ugyanis a gépben marad egy másik szalag, ugyanazokkal az adatokkal), vagy elektronikus az egész cucc és nyomtatóból jön ki a számla egy példányban - de akkor a számlakibocsátó rendszere ez esetben képes arra, hogy bármikor újranyomtassa a számlát változtatás nélkül, és ezt havonta meg is teszi, amikor a másodpéldányokat leadja a könyvelőnek.

Tehát ha a pincér kihoz egy cetlit, amire rá vannak firkálva az ételnevek és a hozzájuk tartozó árak, az nem számla, hiszen egy cetlinek a könyvelésben nincs nyoma. Ugyanakkor az elegáns, logóval ellátott, számítógéppel készült részletező se tévesszen meg: ha a legpontosabb is a fogyasztott ételek és italok tételes felsorolása, a fenti kellékek hiányában ez sem tekinthető számlának. Magára valamit adó vendéglátóhelyen a fizetőpincér két papírt hoz ki: az egyik a nevezett, elegáns részletező (ami emléknek jó, ha valaki gyűjti), a másik a közönséges gépi nyugta, adott eesetben egyetlen tétellel ("fogyasztás") és a végösszeggel.

Nota bene, a legvisszataszítóbb számla-nemadási mód az, amikor a fizetőpincér diszkrét mappában adja át a vendégnek a gyönyörű fogyasztásrészletezőt, amelyen az égvilágon minden rajta van: név is, székhely is, adószám is, a fogyasztott ételek megnevezéséről és áráról nem is beszélve; ott a pincér neve, ott az asztal száma, ott figyel rajta a vendéglő körüli kóbormacskák összes cirmjainak darabszáma is - és ennyi betű között ember legyen a talpán, aki észreveszi, hogy ennek a papírnak nincs sorszáma, következésképpen ez minden, csak nem számla.

Ez, túl a közönséges lopáson (ami minden számla-nemadásra igaz) nem más, mint a vendég tudatos, arcátlan átbaszása.

6 komment

Címkék: számla nyugta részletező

A bejegyzés trackback címe:

https://aszw.blog.hu/api/trackback/id/tr69860620

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Siendor 2009.01.12. 15:42:32

Namost:
1. Kézzel írott számla:
Hivatalos számlatömbre, a cégnevet legalább bélyegző jelöli (a bélyegző amúgy kötelező, de lehet még kézzel is ráírni).
Vevő: legalább neve, de címe, adószáma, bankszámlaszáma is lehet.
Eladó: minimum a neve, címe (telephely), adószáma, bankszámlaszáma.
Kiállítás dátuma
Teljesítés dátuma
Fizetési határidő (ez kp.-s számla esetén a kiállításival egyezik!)
Sorszám a tömbön van
Aláírás
Tételek felsorolása, legalább bruttó ár és ÁFA-tartalom (%), de lehet még mennyiség, egység, nettó ár, áfa.

2. Gépi számla:
Ld. kézi, illetve:
Nem kötelező az aláírás/pecsét, ha automatikus rendszerből áll ki (pl. gázszámla), de te ilyennel csak levélben találkozol elvben.
A "SZÁMLA" megnevezés.
Példányszám (neked az 1.-et kell kapnod, és elvben alá kéne írnod a 2-3-at (2 is elég, de sokszor 3 készül))
Egyedi sorszám (automatikusan növekvő)

Kötelező kézi/gépi tömbnél is a dátum-sorszám folytonosság. (Azaz sorszámnál nem maradhat ki, nem ugrálhat, stb. ÉS újabb sorszámúra korábbi dátummal nem állítható ki számla! (azaz pl. 1001-es számla 2009.01.12, akkor a 1002 és nagyobb sorszámok nem lehetnek korábbiak 2009.01.12-nél (kiállítás dátuma). Ugyanaz persze lehet, élelmes vállakozó meg több tömböt használ ennek a problémának a kiküszöbölésére ;)

Siendor 2009.01.12. 15:47:36

Ja, még valami!
BKV/MÁV/Volán jegy, ruhatári cetli, ilyesmi, (ha rajta van a cég neve, adószám, ÁFA tartalom, SORSZÁM, Ár, szolgáltatás neve) elvileg önmagában nyugta (nem számla, cég nem írhatja le, de magánszemélynek tökéletes), ha könyvelve van valahol hogy mikor, mennyi van és hol. Persze a ruhatárosnál ez nem valószínű, de az ellenőr kérni fogja a nyilvántartást, ha nem kap számlát.
Automata nem köteles nyugtát adni, mert rögzíti az eladást, ÁFÁs számla (levélben/személyesen) elvileg az üzemeltetőtől kérhető (mint pl. MÁV netes jegyeladás esetén is).

aszw 2009.01.12. 15:50:31

Akkor hadd kérdezzek, mert nem tudom: mozijeggyel mi a helyzet? Az nyugtának számít?

Sasfióka 2009.01.12. 18:29:51

Namármost:
"bélyegző jelöli (a bélyegző amúgy kötelező, de lehet még kézzel is ráírni)"
Persze, valamikor az átkosban annak a kamionnak elsőbbsége volt a határon, aki hatplecssnis-párttitkári szállítólevéllel utazott. Azonban ma már az aláírási címpéldány és a rögzített jegyzési jogosultság alapján adhat számlát a vállalkozó. SENKI ÉS SEHOL nem írja elő, hogy egy számla csak akkor számla, ha azt a vállalkozó LEBÉLYEGZNI. Ugyanis az aláírási címpéldányok nagyon nagy része úgy szól, hogy "Gipsz Jakab a Noname Kft-t akként jegyzi, hogy a cég előnyomott, előnyomtatott, leírt vagy bélyegzett cégneve alá, fölé vagy mellé nevét az alábbiak szerint jegyzi..."
Tehát SENKI nem kérheti azt, hogy márpedig csak bélyegezni lehet a cégnevet. Tehát ha a kézzel írt számlán nincs pecsét, pont ugyanolyan hivatalos számla, mint az agyonpecsételt.

"Az eladó bankszámlaszáma" Nem kötelező eleme a számlának. Az eladó neve, jegyzett telephelye (ez fontos!!) és adószáma az amely adóigazolásra alkalmassá teszi a számlát. Persze például átutalásos számlánál nem árt a számlán is jelezni, hogy hova kellene teljesíteni :)

"Kiállítás dátuma, teljesítés dátuma, fizetési határidő"
Itt sem szükséges mindhárom a számlán. Amennyiben a számlán csak "kelte" mező van, akkor a számla teljesítési időpontja és fizetési határideje is azzal egyező. Sőt, ha a számlán van mindhárom mező, de a számla kelte van csak kitöltve, akkor a többi dátum is azzal egyezik meg. A számla kelte kötelező tartalmi elem.

"Tételek felsorolása, legalább bruttó ár és ÁFA-tartalom"
A számlatétel neve, és amennyiben NEM AZONOSÍTHATÓ a tételből egyértelműen - adóigazolási szempontból - a tétel, akkor szükséges a SZJ száma, termék esetén a vámtarifaszáma. Ugyanis, ha az van a számlán, hogy "Fantázia hétvége", ebből nem jön le, hogy ez egy szállás-számla lenne, így a tétel elé szükséges a szálláshely-szolgáltatásra vonatkozó, a cég által JOGOSÍTOTT SZJ szám használata. A számlaadó csak az APEH felé bejelentett (egyéni vállalkozó esetén a vállalkozási igazolványán szereplő) tevékenységi körnek megfelelő tételekről készíthet számlát.
Tehát célszerű csak olyan számlát befogadni, amelyiken a tétel mellett az SZJ vagy VTSZ szám is megtalálható.

"Gépi számla: "Nem kötelező az aláírás/pecsét, ha automatikus rendszerből áll ki."
A pecsét - lásd fent - semmilyen esetben sem kötelező.

Aszi 2009.01.13. 02:47:05

Itt nagy kavarodás van! A számla és a nyugta nem ugyanaz. A pénztárgépből nem számla jön ki, hanem nyugta. A nyugtát pedig nem nevezzük számlának, mert nem az. Hanem nyugta! Ilyen szempontból az egész blog neve is elhibázott, hiszen sok esetben nincsen számlaadási kötelezettség - helyette nyugtaadási kötelezettség van. Üzletben, étteremben, stb. ha magánszemélyként vásárolunk, nem kell számlát kérni és nem is kell számlát adni. Nyugtát kell!

Ajánlanám: www.apeh.hu/data/cms41717/18_apeh_tajekoztato_2008.pdf

ZZZZZ 2009.01.14. 00:13:51

Engem az érdekelne, hogy a teljesítés dátuma az 1001. sz. számlán lehet későbbi, mint az 1002. sz. számlán, ha a kiállítás dátuma az 1002. sz. számla esetén későbbi, mint az 1001-nél?
süti beállítások módosítása